Mesto je ich džungľa ! Parkour & freerun (akrobacia, saltá, premety ap)

Autor: Matúš Synek | 23.9.2014 o 21:24 | (upravené 25.9.2014 o 1:56) Karma článku: 3,73 | Prečítané:  426x

Hľadáš atraktívne formy športu ? Možno je parkour a freerun práve to čo hľadáš ! Parkour a Freerunning sa u nás čoraz viac rozširuje, a nie je výnimkou ani naše mesto Nitra.  O čo vlastne ide ? Predstav si mladíka v širokých teplákoch ako beží po námestí tvojho mesta a preskakuje rôznymi akrobatickými prvkami (saltá,premety ap.) všetky prekážky, ktoré mu vojdú do cesty. Ak ta to zaujalo poďme ďalej.  

Na to, aby som Vám priblížil definície týchto " športov " som sa obrátil na frreerunnera z Nitry, a to priamo na človeka, ktorý sa tomuto športu venuje už 10. rokov. Volá sa Martin Šimora a mohli ste ho stretnúť s "bandou" poskakovať priamo v našom meste (NITRA), napríklad pri Divadle Andreja Bagara, v Parku ap.

Martin Šimora je člen Teamu SX (akrobaticko - kaskadérska skupina, ktorá sa zameriava na tvorbu eventov, promo akcií, exhibícii akrobaticko - kaskadérskeho charakteru). Je to skupina pozostávajúca z najlepších akrobatov na Slovensku, pôsobia doma i v zahraničí a majú za sebou obrovské množstvo komerčných akcií a mediálnych projektov akrobaticko - kaskadérskeho charakteru.  Má 23. rokov a momentálne študuje na Vysokej škole UKF (Mgr.ročník). Jeho bakalárska práca bola na tému Freerun ako subkultúra, kde obšírne popísal tento šport. čo sa týka interného a externého pohľadu na danú subkultúru a preto bude jeho práca pre nás veľmi dôležitá a dovolím si z citovať niekoľko textov, ktoré mi poskytol.

 

 

Parkour môžeme definovať ako fyzický pohyb, pri ktorom sa snaží atlét dostať z bodu A do bodu B čo najrýchlejším a najefektnejším pohybom. Dôležitou charakteristikou parkouru je efektivita (účinnosť). Parkourista (fran. Tracuer) sa snaží pohybovať rýchlo, ale tiež s čo najmenšou spotrebou energie a najpriamejšou možnou cestou. Fyzická časť tréningov je podľa Davida Bella založená na prekonávaní všetkých prekážok, ktoré sa v ceste vyskytnú. Napríklad rôzne steny, lavičky, múriky, zábradlia, ploty. Predstaviť si to môžeme na príklade ohrozenia. Človek sa v rámci pudu sebazáchovy buď bráni, konfrontuje, alebo uteká.

 

 Ako už bolo spomínané, popri parkoure vznikla aj iná disciplína, ktorá z parkouru vychádzala. Nazývala sa freerunning. Toto nové medzinárodné hnutie vzniklo v parížskom predmestí Lisses z detských hier mladého Sébastiena a jeho priateľov. Ako mladí chodili po škole na detské ihrisko, kde mali k dispozícii rôzne prekážky. Začalo to nevinnými skokmi cez prekážky a neskôr sa to rozvíjalo ďalej. Sébastien v dokumente Jump  London tvrdí, že freerunning má korene v detskej predstavivosti, zvedavosti a hravosti. Tento pohľad sa u pokročilejšieho freerunnera nemení, ale zostáva mu, čo mu dáva schopnosť byť kreatívny v priestore.  Slovo freerunning bolo po prvýkrát použité v dokumente Jump  London, kde ho definoval a použil Sebastien Foucan. Inovoval parkour do novej formy, kde zahrnul aj akrobaciu, a tak definoval novú disciplínu freerunning, - ako metódu sebavýrazu. Hlavným princípom vo freerunningu bolo sebavyjadrenie v priestore a to hlavne plynulo bez obmedzenia pohybu. Po prvýkrát narážame na určitý rozkol medzi parkourom a freerunningom. Vo freerunningu môžu byť použité rôzne akrobatické prvky ako saltá, premety, rôzne akrobatické prvky z bojových umení, zatiaľ čo v parkoure sa striktne odmietali

ZDROJ: www.martinsimora.wsite.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz už sme si vysvetlili podrobne aké sú medzi týmito dvoma prúdmi rozdiely. Ak by som mohol pokračovať, tak by som rád spomenul vo svojom článku i to, že v Nitre máme dokonca dve Parkour a Freerun akadémie, kde sa tento druh športu vyučuje. 

NITRA PARKOUR - FREERUN ? Kde, kedy ako.

S touto otázkou nám taktiež pomohol Martin Šimora a nasmeroval ma na hlavného trénera Peťa Pavelku, ktorý je tiež členom Teamu SX. 

A kde sa trénuje v Nitre, na čo sa zameriavate a kto trénuje?

,,V rámci Nitry máme stabilne tréningy na Univerzite Konštantína Filozofa, kde máme priestor trénovať a venovať sa týmto krásnym športom  trikrát do týždňa. Aktuálny rozvrh je na stránke www.skills.sk . Tu osobne trénujem mnohé talenty, ktoré k nám prišli na tréningy, takisto tu máme aj viacero starších cvičencov, športovcov, či študentov alebo takých, ktorí si takto jednoducho prišli užiť krásny aktívny relax. Zameriavame sa na freerun, všestrannú športovú prípravu, používame mnoho cvičení a prvkov z gymnastiky, vysokointenzívne formy intervalového a silového tréningu, pre doplnenie občas zaraďujeme aj niekotré z parkourových techník a samozrejme máme aj strečing pre podporu pohybového rozsahu. Takisto máme v meste aj Hide Park, kde takisto pravidelne trénuje mnoho parkouristov a freerunnerov, sú tu podmienky aj na crossfit a takisto sa tu stihla vybudovať aj časť pre snowboardistov. Bývajú tu pravidelné koncerty a stále sa tu svojpomocne pracuje na zlepšovaní podmienok pre zmysluplné trávenie voľného času.´

Kde ?  Nitra Nábrežie Mládeže 1, SOU  

Kedy ? Pravidelne každý utorok a štvrtok o 17.30 - 19.00 

Ako tieto tréningy vyzerajú si môžeš pozrieť na nasledujúcich video ukážkach: 

Teraz už vieme, že i v Nitre máme ďalšie atraktívne formy pohybu, len sa o nich moc nehovorí. Touto formou sa snažím dostať Parkour a Freerun do povedomia ľudí a ukázať , že voľný čas sa dá tráviť i lepšie ako sedieť doma za PC,TV ap. 

"Deti sú naša budúcnosť"

Videá, ktoré mi poskytol Martin ukazujú kde a ako trénujú v Nitre títo mladý ľudia. V popise tohto článku nájdeš všetky dôležité odkazy na stránky, ak by si mal záujem sa tomuto športu začať aktívne venovať, alebo to len skúsiť. Martin Má na svojom youtube channely niekoľko tutoriálov na tricky, ktoré sú zvládnuteľné i vonku, alebo môžu pomôcť pokročilejším. 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?